środa, 23 września 2015

As na stronie #2-Nienawiść jednoczy ludzi, Karcia. Każdy może nienawidzić i dzięki temu, że poniża innych, wywyższa siebie. Tak to działa. Śmiertelni wrogowie mogą zjednoczyć się w nienawiści przeciwko nowemu wrogowi. (...) W ten sposób czują, jakby sami czynili na świecie dobro. Nienawiść jest przez ludzi uwielbiana, bo nie wymaga wysiłku. Czynienie dobra jest trudne; kochanie wymaga zaangażowania...
Dwa życia Kiki Kain - M. A. Trzeciak
Muszę wiedzieć, co jest prawdą choćby po to, żebym mógł ją wynaturzyć. Jak mogę tworzyć abstrakcję, nie wiedząc, co jest realizmem, pojmujecie, czy nie?
Dwa życia Kiki Kain - M. A. Trzeciak
Człowiek kocha wybitność tylko wtedy, gdy znajduje się pod jej bezpośrednim wpływem i może z niej czerpać. Obserwując wybitność z boku, ludzie czują strach i nienawiść.
Dwa życia Kiki Kain - M. A. Trzeciak
Stwarzaliśmy światy, w których mogliśmy być kimkolwiek chcieliśmy. Władaliśmy niepohamowaną mocą, mogliśmy decydować o ludzkim życiu lub śmierci. Nieraz doprowadzaliśmy nasze światy do zagłady lub cudem je ocalaliśmy. To było coś. Wydawało się nam, że potrafimy wszystko. Że każdy z nas jest naprawdę kimś.
Dwa życia Kiki Kain - M. A. Trzeciak
Nadzieja jest iluzją, marchewką dyndającą na kiju.
Ostatni Testament - James Frey
Powiedziałem sobie, że się zrywam z łańcucha w imię jakiejś tam pieprzonej wolności. Nie wiedziałem jeszcze, że każdy żyje z takim czy innym łańcuchem na szyi. Takie jest życie, wszyscy jesteśmy przez coś uwięzieni.
Ostatni Testament - James Frey
Nadzieja jest iluzją, marchewką dyndającą na kiju.
Ostatni Testament - James Frey
Jest tak mało radości. Tak mało wolności. Tak mało bezpieczeństwa. Tak mało powodów, by czuć, że to wszystko jest coś warte. Jedynym, co wydaję się dużo warte, jest miłość. Miłość jest jedynym lekarstwem łagodzącym cierpienie. Miłość jest jedyną drogą do wolności. Miłość jest jedynym bezpiecznym miejscem w całym człowieczeństwie. I nawet miłość nie działa zbyt długo. Miłość zawsze znika albo umiera. Zawsze ją zabijają albo niszczą. Miłość zawsze zmienia się w coś, co nie jest już miłością. Chwile prawdziwej, czystej, bezwarunkowej miłości są czymś najrzadszym i najcenniejszym na świecie. Jeśli zdarzą się takie dwie albo trzy w ciągu całego życia, jesteś szczęściarzem. Większość z nas żyje w złudzeniu, że ma miłość albo zna miłość, albo szuka miłości, ale to, co naprawdę mamy albo znamy, czego szukamy, jest pożądaniem, dominacją i posiadaniem. To, co znamy jako miłość, nie tylko nas nie uszczęśliwia, ale sprawia jeszcze więcej bólu. Jesteśmy przez to jeszcze bardziej nieszczęśliwi, bardziej gwałtowni, bardziej uciążliwi i żałośni. Jeszcze bardziej cierpimy.
Ostatni Testament - James Frey
Możesz sobie mówić, co chcesz, ale póki nie uwierzysz w to, co mówisz, marnujesz słowa.
Ostatni Testament - James Frey
Może gdyby nie był tym, kim jest, i ja bym nie była tym, kim jestem, moglibyśmy się zaprzyjaźnić. Ale jesteśmy tym, czym jesteśmy, a istoty ludzkie zawsze będą nienawidzić.
Ostatni Testament - James Frey
Wiary bardziej niż czegokolwiek w dziejach świata używano do racjonalizowania zła.
Ostatni Testament - James Frey
Życie jest wszystkim, co mamy, i wszystkim, co kiedykolwiek będziemy mieli...
Ostatni Testament - James Frey

2 komentarze:

  1. James'a Frey'a ne znałam, ale po urywkach tekstu przeczuwam, że szybko się z nim zapoznam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja przygodę z Freyem zaczęłam od "Miliona małych kawałków", byłam zachwycona - czytałam już z 10 razy - i sięgnęłam po kolejne książki, wszystkie świetne i kontrowersyjne, a to lubię!

      Usuń