środa, 18 listopada 2015

As na stronie #6

Dziś zapraszam Was na cytaty wyłowione w książce Królowie przeklęci!


(...) człowiek ryzykuje własne życie, przebywa dla niej morze, a ona dziękuje na odczepnego, jakbym był jakimś lokajem! Tacy ludzie mają tylko wysokie mniemanie o sobie, a maniery ich serca pozostawiają wiele do życzenia, skoro odrzucają hołdy najszczerszego oddania. Nie powinni się zatem dziwić, że nikt ich nie miłuje, a spotykają się tylko ze zdradą.
Jak łatwo mężczyźni obdarzają miłością ciała, które posiedli (...). Jak łatwo jest zwieść ich kłamstwem, kiedy już posiądą łono, którego pożądali."
Cechą ludzi silnych nie jest to, że nie znają obaw i wątpliwości, które leżą w naturze człowieka, lecz to, że potrafią je szybciej przezwyciężyć.
Mężczyźni, którzy z natury są niewierni, bywają zaślepieni i ostrożnie podchodzą do spraw serca. Patrzą bowiem na kobiety przez pryzmat własnej natury. 
(...) narody nigdy nie gasną wraz z ludźmi, nawet jeśli umierają największe osobistości epoki.
(...) przypomniał sobie, gdzie zaczynał i co osiągnął, docenił, jak ogromny jest zakres jego władzy i jednocześnie jak bardzo jest samotny.
Konsekwencje, jako wynik nieuchronnej gry przeznaczenia, pokaże przyszłość. Los nieustannie ustawia ludzi i rzeczy w nieprzewidywalnych konfiguracjach.
Ciężko jest ściągać podatki od głodującego ludu.
Ludzie, którzy zbyt długo dzierżą władzę, zaczynają się utożsamiać ze swym urzędem i każdy zamach na siebie traktują jako bezpośrednie zagrożenie interesów państwa.
-Poczeka na ciebie, jeśli cię kocha (...). Kobiety zostały stworzone po to, by czekać. Zawsze można do nich powrócić. A jeśli obawiasz się, że zapomni o tobie, korzystaj z tych, które napotkasz w podróży. Jedyna rzecz, która nigdy nie powróci, to młodość oraz siła potrzebna, aby ruszyć świat.
(...) podczas przejazdu przez stolicę uświadomił sobie, że ludzie, u których od wielu lat widział tylko schylone karki, nienawidzili go. Zniewagi rzucane w jego stronę, wybuchy radości na ulicach, pięści wyciągnięte w górę, żarty, śmiech, pogróżki, to wszystko było dla byłego rektora większą zniewagą niż samo aresztowanie.
Nawet jeśli jesteśmy karani za fałszywe grzechy, zawsze istnieje prawdziwy powód naszej pokuty. Każdy niesprawiedliwy czyn, nawet jeśli został popełniony w imię sprawiedliwości, niesie z sobą przekleństwo.
(...) uszczęśliwianie na siłę tych, których kochamy, pokazuje tylko, że to nie jest prawdziwa miłość.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz