niedziela, 29 listopada 2015

Kochany Mikołaju... to tylko 15 książek!
Drogi Mikołaju!
Piszę do Ciebie ten list, gdyż zbliża się 6 grudnia i Święta Bożego Narodzenia. Chcę Ci więc przybliżyć moje małe marzenia, które przyjemnie byłoby znaleźć pod poduszką/choinką. Możesz być pewien, że należycie się odwdzięczę i grzeczna byłam calutki rok!


1. Ewangelia według Lokiego Joanne Harris

Już w podstawówce interesowała mnie mitologia... Oczywiście na początku była to rzymska, później grecka. W gimnazjum zagłębiłam się w mitologię słowiańską, a po obejrzeniu serialu Wikingowie zapragnęłam poznać mitologię nordycką... I utonęłam kolejny raz. Właśnie dlatego, Mikołaju mój Najwspanialszy, proszę Cię o książkę Ewangelia według Lokiego!


2. Człowiek o 24 twarzach Daniel Keyes

Wiąże nadzieję na przyszłość z zawodem, w którym będę miała możliwość pracy z ludźmi. Od zawsze interesowali mnie wszyscy w koło, lubiłam rozmawiać nawet o niczym, poznawać charakter i historię drugiego człowieka. Gdy tylko zobaczyłam tę książkę: intrygującą okładkę i ciekawy opis, od razu pomyślałam, że to coś dla mnie. Nie jest więc chyba dziwne, że chcę poznać osobę 24w1? Proszę Mikołaja o umożliwienie poznania nowej historii dzięki książce Człowiek o 24 twarzach.

3. Wszystkie jasne miejsca Jennifer Niven

 Odnosząc się do uzasadnienia wyżej, chcę ruszyć w miejsca maleńkie, dziwaczne, piękne, brzydkie i zaskakujące. Zupełnie jak życie. Wszystkie jasne miejsca zainteresowały mnie opisem na tyle, że powiedziałam sobie: muszę mieć tę książkę! 
4. Dziedzictwo Templariuszy Steve Berry

Historia ciekawi mnie tak bardzo, że gdy widzę tytuł z nią związany, od razu czytam opis książki. Średniowiecza uczyć się nie lubiłam, wolałam Starożytność, ale książki w tym czasie nie tylko czytam, a pochłaniam. Dlatego nie powinnam chyba wchodzić do księgarni, by się ogrzać w oczekiwaniu na autobus... Proszę, proszę, proszę, Mikołaju! Wiesz, że lubię Templariuszy. Jednak nie byłabym sobą, gdybym nie dodała, że jest to początek cyklu, więc może będziesz miał taaki duży worek, by zmieścić w nim kolejne książki... ;)5. Zgubiono, znaleziono Brooke Davis

"Wzruszająca powieść o tym, czym naprawdę są miłość i życie.

Siedmioletnia Millie uświadamia sobie, że wszystko dokoła niej umiera. W swojej "Księdze Nieżyłków" odnotowała już śmierć dwudziestu siedmiu różnych stworzeń. Teraz musi do niej wpisać swojego ojca.(...)"*

Zauważyłam, że wiele książek pragnę przeczytać ze względu na moją fascynację ludźmi. Jest to kolejna z nich, opowiadjąca o trójce zagubionych osób, które muszą się odnaleźć i odkrywają sens życia dzięki łamaniu zasad. Znowu nie mam wątpliwości, że jest to coś specjalnie dla mnie, Mikołaju.


6. Wieczna księżniczka Philippa Gregory

"Niestety szczęście nie trwa długo, młody Artur umiera, a pozostawiona sama sobie Katarzyna musi znaleźć sposób, by wbrew przeciwnościom stać się królową Anglii i począć następcę tronu. Jako nieodrodna córka swojej matki, o równie nieustraszonym duchu, Katarzyna uczyni wszystko, aby dopiąć swego."*

Znowu moje historyczne klimaty, Mikołaju. Księżniczki, książęta, królowe, królowie... 
7. Klątwa Tudorów Philippa Gregory

"Król Henryk VII Tudor, który pokonał Ryszarda III Yorka, wciąż obawia się, że ktoś upomni się o koronę Anglii. Pozostali przy życiu Yorkowie są w śmiertelnym niebezpieczeństwie."*

Sam tytuł przyciąga moją uwagę... Uwielbiam klątwy, przeciwności losu... Mam nadzieję, że Mikołaj da radę przytargać tyle prezentów. 
8. Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań

"Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem – uwierz w magię świąt!
A jeśli nie uwierzysz – czy to oznacza, że ona nie istnieje?
Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość."*

Okładka opowiadań jest wprost bajeczna i bardzo klimatyczna. Bije od niej atmosfera świąt. W dodatku Wydawnictwo Otwarte bardzo się postarało, by nie tylko młodym czytelnikom ślinka ciekła na samą myśl o niej. Chciałabym, Mikołaju, byś podarował mi tę książkę, bo mam ochotę na "coś słodkiego", a właśnie święta mi się kojarzą z przyjemnym czasem. 

9. Dawca Lois Lowry

"W społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru.Wszyscy są tacy sami.Z wyjątkiem Jonasza."*

Opis od razu przynosi mi na myśl Rok 1984 G. Orwella, jedną z niewielu lektur, które przeczytałam z przyjemnością i bez grymasu. Nie jest według mnie możliwe, by wszyscy byli posłuszni, bezproblemowi i równi, dlatego jestem tej pozycji niesamowicie ciekawa. Mikołaju, może w tym przypadku również pomożesz?
No oczywiście... Jak to ja, muszę dodać, że nie tylko tę książkę bym chciała...


10. Rozstańmy się na rok Taylor Jenkins Reid

"Typowe małżeństwo szuka nietypowej drogi do „i żyli długo i szczęśliwie”.
Żadna autorka nie rozumie tak dobrze złożoności uczuciowych związków jak Taylor Jenkins Reid.

Zakochać się to najłatwiejsza część związku…"*

Mam ochotę na uczuciowe książki, ta chodzi za mną już od dłuższego czasu. Mikołaju dobry, ona mnie woła nieprzerwanie, może przyniesiesz ją do wymarzonej właścicielki?


11. Inna dusza Łukasz Orbitowski

"Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty."*
12. Słowo i miecz i Ślepy demon Sieciech Witold Jabłoński


"Wkraczające na nasze ziemie chrześcijaństwo zmaga się z wciąż jeszcze niepokonanym żywiołem pogańskim. Skrzywdzona przez Bolesława Chrobrego dziedziczka książąt mazowieckich rodzi bękarta Miecława i wychowuje go na mściciela. Za sprawą rodzimych bogów i demonów nadchodzą Czasy Zamętu: trzej synowie Chrobrego giną w niezwykłych okolicznościach, buntują się możni, a lud pali kościoły i morduje znienawidzonych misjonarzy."*


Jak już wspomniałam kilka tytułów wcześniej, interesują mnie klimaty słowiańskie, więc chciałabym sięgnąć po polską książkę barwioną starą wiarą. Książkę reklamowano jako "słowiańską grę o tron", a mnie się od razu zamarzyła.


13. Zrób mi jakąś krzywdę Jakub Żulczyk

"Dawid - 25-letni student prawa - spotyka uzależnioną od gier video piętnastolatkę, zakochuje się w niej i... postanawia ją porwać. "Zrób mi jakąś krzywdę" to łamiąca serce historia drogi, w którą zaplątani są świadkowie Jehowy, polscy aktorzy porno, detektywi - paranoicy i nieletni anarchiści. "

Mieszanka wybuchowa, która prześladuje mnie już od lat, Okładka jest okropna (przepraszam, jestem na to uczulona), jednak książka była tak wychwalana, że muszę ją sprawdzić. Mikołaju, może to?


14. Noce waniliowych myszy. Wybór wierszy Charles Bukowski

"Wybór poezji Charlesa Bukowskiego, opracowany przez Tadeusza Nyczka, który swój wstęp do tej książki zatytułował „Poezje starego świntucha”. Gratka dla miłośników Bukowskiego, tego lirycznego „literackiego rozrabiaki”."*

Bukowski jest jednym z moich ulubionych autorów, więc nie może zabraknąć go w moim liście do Ciebie, Mikołaju. Potrzebuję porządnej dawki dobrych wierszy i wiem, że ta pozycja mi ją zapewni.


15.Wiersze Edward Stachura

Nie wiem, czy już wspominałam, ale uwielbiam twórczość Edwarda Stachury. Na chwilę obecną w swoim małym zbiorze mam Fabula Rasę, ale kiedyś na pewno więcej jego zagości na moich półkach. Dziś proszę Cię, Kochany Mikołaju, o zbiór wierszy, poematów i piosenek Stachury.


*Opisy i zdjęcia okładek książek zostały skopiowane ze strony lubimyczytac.pl

6 komentarzy:

 1. Wszystkie jasne miejsca to i ja bym chciała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie skusiłabym się na wszystkie, ale niektóre wyglądają obiecująco :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wszystkie książki są w moim typie :)
  Ta lista jest taka długa.... tez bym tak chciała :)
  pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. O książkach Lois Lowry również marzę, a "Wszystkie jasne miejsca" sprawiłam sobie w listopadzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O jak dobrze, że przypomniałaś mi o "Człowieku o 24 twarzach"! Trafiłam na nią kilka miesięcy temu i chciałam zdobyć, ale jakoś mi wyleciała z głowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie książki świetne. Ale najbardziej czekam na "Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań"

  OdpowiedzUsuń