niedziela, 20 grudnia 2015

5 powodów, dla których warto czytać...

...w każdej wolnej chwili.


1. Czytanie na chwilę zatrzymuje czas – żyjemy niestety w pędzie, nie mamy czasu nawet usiąść spokojnie z rodziną i często mijamy się w środku tygodnia, nie mamy czasu obejrzeć telewizji, posłuchać muzyki... Na czytanie też często brakuje chwili, stąd potrzebujemy czasami zamknąć się w "swoim świecie". Skoro nie mamy możliwości zrobić tego pod kołderką, to przerwa w zajęciach jest bardzo dobrym wyjściem.

2. Odpoczynek – udowodnione jest, że po ok 30 minutach ciągłego wysiłku nasz mózg nie skupia się i trudniej przyswaja wiadomości. 10-15 minut czytania w przerwach od wkuwania pozwoli nam odpocząć i zrelaksować się, nie marnując przy tym czasu.

3. Poszerzanie horyzontów – nie od dziś wiadomo, że czytanie wyrabia własne zdanie i wzbogaca słownictwo. Ponadto uczymy się interpunkcji i ortografii, z czym sami Polacy mają często problem!
4. Nawiązanie nowych kontaktów czy też poznanie nowych pozycji książkowych – nałogowo sprawdzam tytuły książek czytanych przez osoby spotkane w autobusie, poczekalni, na ławce w parku podczas przerwy między zajęciami... Czasami wygląda to tak śmiesznie, że nie sposób nie zagadnąć kogoś, by nie wyjść na wariata. W ten sposób nawiązuję ciekawe znajomości i poznaję nowe, ciekawe książki, o których nie słyszałam.
5. Czytanie rozwija człowieka pod względem emocjonalnym – gdy w szybkim świecie nie zwracamy uwagi na przeżycia wewnętrzne, codzienność staje się niekompletna. Czytając książki w przerwach od pracy, wzbogacamy ją o nowe odczucia i zatrzymujemy się na chwilę, rozważamy kwestie moralne typu "czy ja też bym tak zrobił? czy to dobre? co ona czuła?"


A jakie Wy zaproponowalibyście powody?

Przy okazji zapraszam do trwających na blogu konkursów!

5 komentarzy:

 1. Hej :)
  Zapraszam Cię do wzięcia udziału w moim autorskim książkowym wyzwaniu! ^^
  Szczegóły znajdziesz tutaj:) :
  http://otwartaksiega2002.blogspot.com/2015/12/read-more-books-challenge.html
  Pozdrawiam! ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytanie ma same zalety :) a kto nie czyta... niech żałuje!

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda - czytanie uczy nas empatii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z tym postem w 100% :)
  Choć dodałabym jeszcze, że czytanie również uczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym zatrzymaniem czasu to się nie zgadzam. Kiedy zaczynam czytać jest północ, a pięć minut potem piąta rano ;-; c:

  OdpowiedzUsuń