środa, 16 grudnia 2015

As na stronie #9

Dziś zapraszam Was na cytaty z książki Królowie przeklęci TOM II

(...) nie rządzi się odmawiając zdrowaśki i hojnie obdarowując tych, których się miłuje. Żal za grzechy nie wystarczy, aby wyplenić nienawiść, która wyrosła w ludzkich sercach.
Jeśli ktoś kocha siać zniszczenie, wystarczy, że zacznie.
Nigdy nikomu źle nie życzyłam, a mimo to Bóg postanowił zranić mnie bardziej niż jakiekolwiek inne stworzenie... Widzę, że źli triumfują zawsze i wszędzie.
W życiu każdego człowieka, nawet tego, który przez większość tego życia był skrajnym egoistą, przychodzi taka chwila u kresu życia, kiedy ma dość pracowania na własny rachunek. (...) a tu nagle wszystkie jego nadzieje legły w gruzach i teraz czekała go wizja długiej i samotnej starości.
Czy oni są podobni do mnie, gotowi do zbrodni, jeśli nadarzy się okazja, i niewinni tylko z pozoru, przychylni nawet złym uczynkom, jeśli posłużą się zaspokojeniu ich ambicji? (...) Czy natura ludzka jest aż tak przewrotna, czy to władza tak nas zmienia? Czy za koronę zawsze trzeba płacić nurzaniem się w brudzie i nieczystościach?
Dlaczego Bóg stworzył nas śmiertelnymi, przecież to śmierć sprawia, że człowiek staje się zły, z jednej strony z lęku przed nią, z drugiej, kiedy się nią posługuje w osiągnięciu celu?
Wojny wygrywa się dzięki hartowi ducha, sile ramienia, a nie za pomocą proszków alchemików, śmierdzących diabelską siarką!
Jak długo powietrze będzie przechodzić przez jego gardło, świat będzie istniał, a on będzie w jego centrum, choć będzie to kruchy środek wszechświata przywodzący na myśl dogasający płomień świecy. Potem wszystko zniknie, a raczej będzie istnieć tylko w wiecznym cieniu i przeraźliwej ciszy, jak katedra, w której zgaszono wszystkie światła.
Choć prawdą jest, że z upływem lat zmienia się nasz charakter, to jednak nie ma takiego wieku, który byłby wolny od błędów.
W miłości nie wystarczy dzielić te same pragnienia, trzeba je jeszcze wyrazić w tej samej chwili!
I tak tworzy się historia świata. (...) moment, który teraz przeżywamy, może być waszą chwilą chwały
Książęta, którzy próbują zjednać wrogów, poświęcając temu cały swój czas i energię, zazwyczaj nie doceniają roli oddanych, szczerych zwolenników i kończą w otoczeniu zdrajców i łgarzy.

1 komentarz: