środa, 13 kwietnia 2016

As na stronie #18


Zapraszamy dzisiaj wspólnie z Kierem, którego recenzję Silmarillionu mogliście przeczytać na blogu jakiś czas temu, na kilka cytatów z tej książki oraz innych Tolkiena!

Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie.
Nie rozmiłuj się nad miarę w dziełach własnych rąk ani w pragnieniach swojego serca. Pamiętaj, że prawdziwa nadzieja Noldorów leży na Zachodzie i przychodzi zza Morza.
Nie odmawiamy wam przyjaźni - odparł Olwe - ale czasem przyjaźń właśnie nakazuje powściągać szaleństwo druha.
Tak to już jest, że o życiu szczęśliwym i radosnym nie ma wiele do powiedzenia, póki się ono nie skończy.
– Wiele jest na świecie dziwnych przypadków – odparł Mithrandir – i często pomoc przychodzi z ręki słabej istoty, gdy Mędrcy zawodzą.
Temu bowiem kto jest wyzuty z litości, wydaje się ona czymś dziwacznym i nie bierze w rachubę możliwości, że ktoś kieruje się w działaniu takim uczuciem.
Dziecko niewiele rozumie, lecz próbuje naśladować uczynki ojca nie dlatego, że chce je wyszydzić, lecz dlatego właśnie, że jest synem swego ojca.
To zależy czego od przyjaciół oczekujesz – odezwał się Merry – Możesz nam zaufać, że cię nie opuścimy w dobrej czy złej doli, choćby do najgorszego końca. Możesz też nam ufać, że strzec będziemy twojej tajemnicy lepiej niż ty sam jej strzegłeś. Ale nie liczna nas, byśmy ci pozwolili samotnie stawić czoło niebezpieczeństwu i odejść od nas bez słowa. Jesteśmy twoimi przyjaciółmi (...) Boimy się okropnie, ale pójdziemy z tobą albo – za tobą jak psy za tropem.
Drużyna Pierścienia
Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci, nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie.
Drużyna pierścienia
Taki już mamy zwyczaj, że w chwilach wzruszenia uciekamy się do błahych słów i mniej mówimy, niż czujemy. Boimy się powiedzieć za dużo. Dlatego brak nam właściwych słów, gdy nie wypada żartować.
Powrót króla
Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje.
Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano.
Drużyna Pierścienia
Ani połowy spośród was nie znam nawet do połowy tak dobrze, jak bym pragnął; a mniej niż połowę z was lubię o połowę mniej, niż zasługujecie.
Drużyna Pierścienia

1 komentarz:

  1. Silmarilion... Kiedyś próbowałam przez to przebrnąć, ale nie dałam rady... Ale cytaty czyta sie fajnie :)
    Powrót króla to ulubiona część mojej siostry, ja lubię całą trylogię, ale pierwsza część najbardziej przypadła mi do gustu
    Pozdrawiam
    Jadwiga z Zajęczej Nory

    OdpowiedzUsuń