czwartek, 18 sierpnia 2016

As na stronie #28 – Złodziej z mgły

W recenzji Złodzieja z mgły wspominałam, że ta książka to kopalnia cytatów! Dlatego dziś zapraszam was do lektury kilku z nich... Jeszcze w drugim poście z cyklu As na stronie Lavinia Petti będzie moim gościem, bo tak ich dużo!

Ludzie są chorzy. Jeśli nie na ciele, to na umyśle (...). Mama zawsze powtarzała, że szaleństwo to choroba zakaźna. 
W pewnym momencie, jakby odgadując przyszłość, powiedziałaś coś bardzo ważnego. Powiedziałaś, że o wiele gorzej jest stracić pamięć, niż zachować wspomnienia, że trzeba więcej odwagi, żeby zapomnieć, niż żeby pamiętać.

Trudno uwierzyć w istnienie czegoś, co wykracza poza nasze codzienne doświadczenie, a jednak nie można tego wykluczyć. To, co znamy, jest ograniczone, to, czego nie znamy, jest potencjalnie nieskończone. Może po raz ostatni chciałbym uwierzyć, że na tym świecie pozostał jeszcze jakiś okruch magii.
W życiu każdego człowieka przychodzi moment rozliczenia z przeszłością, z czynów popełnionych i zaniechanych. Czasem ten bilans okazuje się nie do zniesienia, a wtedy nie pozostaje nic innego, jak po prostu o nich zapomnieć.
(...) Prawdziwe złudzenia z pewnością nie trwają tylko godzinę.
– A ile?
– Te dobrej jakości mogą ciągnąć się nawet przez całe życie, ale proszę mi wierzyć, że naprawdę słono kosztują.
Skąd możesz wiedzieć, jak to jest być zapomnianym, do tego stopnia, że już się samemu nie pamięta, kim się jest? (...) Wszystko, co istnieje na świecie, prędzej czy później z niego znika. Zostają tylko nazwy. Jeśli umrzesz bez twojego nazwiska, nikt nie będzie o tobie pamiętał ani tu, ani gdziekolwiek indziej. Będzie tak, jakbyś w ogóle nie istniał.
To okropne, nie wiesz, kim jesteś, ale wiesz, że kimś jednak musisz być. Każdy, kogo spotykasz, nosi w sobie jakiś fragment ciebie, a ty nosisz w sobie fragmenty innych napotkanych tu osób. Dostrzegasz je i zaczynasz rozumieć, że nie jesteś w stanie odbudować swojej tożsamości bez tych wszystkich elementów. Nikt z nas nie może tego uczynić. Jesteśmy niekompletni (...).
 O wieku człowieka nie świadczą przeżyte lata, ale marzenia, które pozostały mu do zrealizowania. Tylko ci, którzy potrafią marzyć, pozostają żywi.
Ta chwila jest krystaliczna. Jeśli w tym momencie postrzega czas nie jako tyrana, ale jako strażnika, który nie zagraża nieśmiertelności, ale ją ochrania, jeśli przestał się bać, to dlatego właśnie, że istnieje ta chwila.
Człowiek popełnia błąd, sądząc, że miłość jest najpotężniejszą siłą na tym świecie. To nie miłość jest najsilniejsza, ale wyrzuty sumienia. Uraza i żal! Wyrzuty sumienia, mój najdroższy przyjacielu, są wieczne! 
Jedynym sposobem na odnalezienie czegoś, co się utraciło, jest rozpoczęcie poszukiwań.
Przeklęta jest twoja historia i ponieważ kiedyś chciałeś się jej pozbyć, jesteś skazany na przeżywanie jej bez końca! Przeszłość jest jak blizna na ludzkiej duszy. Niektórzy noszą ją z godnością, inni ukrywają przed światem. Można jednak zawsze odnaleźć zagubione sprawy i zapomniane uczucia, wszystko może zostać naprawione i przebaczone. Nie wolno całe życie uciekać. To, co się wydarzyło, nie przestanie w ten sposób istnieć. Będzie się zdarzać zawsze, będzie się powtarzać bez końca, dopóki nie wrócisz do początku.
Może najważniejszą rzeczą, jakiej musimy nauczyć się w życiu, jest przebaczenie sobie samemu. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jakie to trudne.
A co byście uczynili panie, gdybyście odnaleźli moment, w którym zaczęliście patrzeć na świat innymi oczami? Czy nie zmienilibyście wszystkiego, nie próbowalibyście wyzdrowieć, jeśli tylko udałoby się wam przypomnieć ten konkretny moment, w którym staliście się tacy, jacy teraz jesteście?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz