wtorek, 30 sierpnia 2016

As na stronie #29 – Złodziej z mgły 2

Kolejna dawka cytatów z książki Lavinii Petti Złodziej z mgły. Pierwsza część dostępna tutaj.

Tysiące trudnych, przełomowych momentów, w których ludzie wybrali szaleństwo... Kiedy życie staje się nie do zniesienia, szaleństwo jest najmądrzejszym wyborem, co do tego nie mam wątpliwości!
Ale to właśnie szczegóły – jak zwykł mawiać jego ojciec i jak sam się przekonał, kiedy został pisarzem – głębia szczegółów stanowi o wartości życia i sprawia, że nie jest ono zwyczajną historią. To te krótkie chwile zanurzone w oceanie godzin nadają sens ludzkiej egzystencji.
Wiedziałam, że matka pomoże ci zrozumieć, kim byłeś. Masz szczęście, że ci się udało. Wszyscy ludzie zgubieni (...) powinni mieć matki, które przypomniałyby im, kim są.
Desperat, który targa się na własne życie (...) dociera do miasta nieprzeniknionego mroku i mgły. Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z przedmiotami, których nikt nie szuka? Po dłuższym czasie gniją, umierają.
Nie można odebrać ludziom tego, czego potrzebują, chyba że jest się gotowym na wojnę.
Choćby miał pan ocean złota, nie kupi pan nawet kropli czasu, panie Fonte. Może się pan uważać za szczęśliwca. Nie ma pan pojęcia, co daliby niektórzy ludzie w zamian za jedną marną godzinę i nie zdaje pan sobie sprawy, z jakim trudem czas zwraca choć jedną sekundę. Zastanawiam się zawsze, dlaczego ludzie, którzy mają do dyspozycji miliony godzin, nie potrafią ich wykorzystać i naprawdę przeżyć. Ciągle powtarza się ta sama historia. Doceniamy to, co posiadamy, dopiero w momencie, gdy to tracimy. Tak samo dzieje się z czasem.
Ponieważ ludzie żyją po to, by pamiętać, i by o nich pamiętano. Człowiek bez przeszłości, bez własnej historii jest gorszy niż umarły. Jakby nigdy nie istniał.
Ile czasu musi jeszcze upłynąć, by zrozumiał pan, że nie istnieje nic bardziej mylącego od prawdy? Istnieje tylko to, w co wierzymy albo to, w co powinniśmy uwierzyć, bo tego chcą inni.
Każda akcja wywołuje reakcję, każda przyczyna ma swój skutek. Nawet coś, co wydarzyło się trzydzieści lat wcześniej, może mieć wpływ na teraźniejszość, w najbardziej nieoczekiwanym miejscu i czasie.
Czasem człowiek czuje się tak niewypowiedzianie szczęśliwy, że mógłby umrzeć i nawet by tego nie zauważył, ponieważ to, co odnalazłby po śmierci, nie różniłoby się od tego, co zostawił.
(...) powiedział mi kiedyś, że świetliki są wiarą utraconą przez ludzi. Ale wiara nie odnosi się jedynie do bogów. Czasem trzeba też zawierzyć ludziom... (...). Dziękuję, że na mnie poczekałeś.
(...) żadna ludzka historia nie jest zwykła i żadna nie zasługuje na pogrzebanie. Wydobywając je z niepamięci, przywracamy je do życia.
Jedynie konfrontując się z przeszłością i przyjmując na siebie cały jej ciężar, stał się pan naprawdę sobą. Widzę teraz człowieka, który nie ma już nic do stracenia, ponieważ wie, kim jest.
Codziennie, gdy tylko otworzymy oczy rozpoczynamy od nowa tę samą grę. Stwarzamy pozory, że nic nami nie poruszyło, nie zmieniło biegu naszej egzystencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz